Dlaczego tynki pękają?

13 października 2017 Wyłącz przez Stefan

Częstym problemem występującym w nowo wybudowanych domach czy blokach mieszkalnych są pękające tynki. Wprawdzie jest to usterka o wiele mniej poważna niż pękające ściany czy posadzki, co nie znaczny, że nie jest uciążliwa dla lokatorów.

Jakie są przyczyny tego typu wady budowlanej? Zazwyczaj – niestety – przyczyną pękających tynków jest nieprawidłowe wykonanie podłoża lub użycie tynku słabej jakości. Aby uniknąć problemu należy więc pamiętać, aby podkład był szorstki, czysty i przede wszystkim stabilny.

Istotna jest także wytrzymałość poszczególnych warstw tynku. Powinna ona maleć czym dalej od podłoża – nigdy na odwrót.

Należy również pamiętać, że tynk musi być słabszy od podłoża. Jeśli więc do budowy ścian użyjemy dość miękkiego betonu komórkowego, absolutnie nie kładźmy na niego tynku o wysokiej wytrzymałości.

W takim przypadku na pewno pojawią się pęknięcia. Ryzyko powstania pęknięć zmniejsza też położenie tynku warstwowo – najpewniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie trzech warstw, które wspólnie mają około 2 centymetrów grubości.

domy rynek pierwotny Bnin http://jandach.pl/pl/domy-i-mieszkania-bnin Sprzedaż domów i mieszkań Bnin - Developer Jand Domy pod klucz Wrocław - tutaj www.domdlaciebie.com.pl/domy-z-poddaszem,402.html