Jak zapewnić dobrą komunikacje w zespole projektowym?

Jak zapewnić dobrą komunikacje w zespole projektowym?

9 stycznia 2019 Wyłącz przez Stefan

Im lepsza będzie komunikacja w jakimś zespole, tym większa będzie szansa, że odniesie on sukces, a co się z tym wiąże, że zyska na tym również cała firma. Dlatego też, tak ważne jest to, aby pracować nad dobrą komunikacją i wiedzieć, co ma na nią wpływ. Bo tak naprawdę ważny może być tutaj każdy szczegół.

Nie tylko rozmowa

Niejednokrotnie, kiedy myślimy o komunikacji, myślimy o rozmowie, o dyskusji jaką odbywamy z innymi osobami, dzieląc się z nimi jakimiś informacjami.

Oczywiście taki sposób komunikacji jest bardzo ważny, musimy więc zadbać, aby wszelkie informacje były przekazywane w sposób rzetelny i jasny. A najlepiej zrobimy, jeśli upewnimy się, że zostaliśmy przez drugą stronę zrozumiani w odpowiedni sposób. Ale komunikacja wewnętrzna w firmie może odbywać się na różne sposoby, za pomocą telefonów, maili czy gazetek ściennych, najważniejsze jest to, aby sposób komunikacji był dobrany do jej uczestników. Jeśli nasi pracownicy nie będą przekonani do jakiegoś sposobu komunikacji, to możemy być pewni, że nic z tego nie wyjdzie i nie zadziała on tak, jak zakładaliśmy.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby narzędzie komunikacji, z którego będziemy korzystać, było wygodne dla wszystkich odbiorców. Jeśli przekazujemy innym jakiś komunikat, powinniśmy dopilnować, aby był on jak najbardziej czytelny i zrozumiały, tak aby nie trzeba było zadawać kilkudziesięciu pytań, by zrozumieć, co miał na myśli autor takiego komunikatu.

Zwrotne komunikaty

W komunikacji ważne jest nie tylko to co mówimy i jak, ale również informacja zwrotna, którą otrzymujemy. To oznacza, że powinniśmy słuchać swoich pracowników, co oni myślą o danym rozwiązaniu, czy mają jakiś inny pomysł na dane działanie, czy widzą jakieś obszary, gdzie mogą się pojawić kłopoty.

Poza tym, jeśli chcemy mieć do czynienia z dobrą komunikacją, to jak najszybciej powinniśmy reagować na różnego rodzaju kłopoty, które będą się tutaj pojawiały, najlepiej organizując burzę mózgów, bo wówczas będzie istniała większa szansa na to, że uda nam się trafić na naprawdę dobre rozwiązanie. Co jakiś czas należy również weryfikować naszą komunikację w zespole, sprawdzać czy faktycznie działa ona tak jak powinna, czy wszyscy są z niej zadowoleni, a może chleliby coś w niej poprawić. Takie sprawdzanie pozwoli nam na jeszcze lepsze dopasowanie komunikacji w zespole, tak aby odpowiadała potrzebom osób, które biorą w niej udział. Warto zobaczyć, jak powinna wyglądać prawidłowa komunikacja.

Wiele można dzięki niej zyskać, zwłaszcza jeśli opiera się na wzajemnym szacunku i chęci wysłuchania drugiej strony.