Pleśń a kwiaty doniczkowe

Pleśń a kwiaty doniczkowe

13 sierpnia 2018 Wyłącz przez Stefan

Wielu właścicieli kwiatów doniczkowych obserwuje charakterystyczny białawy nalot, który umiejscawia się na podłożu oraz na brzegach doniczki. Nalot ten stanowi zbitek grzybni, która zawiera liczne zarodniki. Pleśń jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Najczęściej pojawia się w okresie jesiennym i wiosennym.

Jej pojawieniu się sprzyja wiele czynników. Do nich zalicza się m.in. niedobór światła czy też duża wilgotność powietrza, wynikająca z zawilgocenia pomieszczenia, z którym można walczyć poprzez osuszanie warszawa.

Pleśń może być również efektem zbyt częstego podlewania kwiatów. Pleśń jest nie tylko problemem estetycznym. Jeżeli zarodniki przedostaną się w głąb podłoża, to mogą spowodować nawet więdnięcie rośliny. Z tego powodu tak ważne jest przeciwdziałanie rozwojowi pleśni.

Można tego dokonać chociażby ograniczając podlewanie rośliny. Niekiedy może to okazać się jednak niewystarczające. Wówczas najskuteczniejszym sposobem będzie zastosowanie fungicydów. Pamiętajmy jednak, żeby użyć ich jedynie w ostateczności, kiedy zawiodą inne metody.

Wskazane jest również przesadzenie rośliny w okresie wiosennym.

www.kontynuacjapolisy.com.pl