Wybór pomiędzy mieszkaniem a domem

Wybór pomiędzy mieszkaniem a domem

28 stycznia 2018 Wyłącz przez Stefan

Bardzo częstym problemem osób, które poszukują nowego miejsca zamieszkania, jest pytanie, czy wybrać dom, czy może jednak zdecydować się na zakup mieszkania? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Trzeba zauważyć, że cały problem rozbija się o prywatne preferencje osób dokonujących zakupu. Głównym założeniem mieszkania w domu jest sprawienie sobie nieruchomości, która znajduje się poza miastem. Oznacza to, że preferujemy względny spokój i ucieczkę od miastowego życia, które może dla niektórych być zbyt przytłaczające i niewystarczająco ciche.

Oczywiście można również kupić dom znajdujący się w obrębie miasta, a także niekoniecznie daleko od jego centrum. Niemniej jednak, większość ludzi decyduje się na zakup domu zlokalizowanego na terenach podmiejskich. W przypadku mieszkania sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ motywuje nas do tego lokalizacja w obrębie miasta, a także udział w jego codziennym życiu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią mieć blisko do wszelakiego rodzaju lokali, sklepów i rozrywki, oferowanych przez miasto.

Niezaleznie od czynników motywujących kupujących mieszkanie lub dom, trzeba zwrócić uwagę na plusy i minusy obu. Najistotniejsze jest zestawienie kosztów nieruchomości. W przypadku mieszkania musimy liczyć się z płatnością czynszu, który wędruje na konto Spółdzielni albo Wspólnoty, a także Fundusz Remontowy, który jest zależny od wieku budynku, w którym zdecydujemy się zakupić mieszkanie. Do tego dochodzą opłaty za wszelkiego rodzaju media, typu gaz, prąd, internet, kablówka.

Dodatkowo powinniśmy zrobić rozeznanie rynku i zobaczyć, w której części miasta najbardziej opłaca się nam zakupić lokum. Mieszkania w centrum bardzo często są dużo droższe niż w innych częściach miasta, przy zachowaniu podobnego lub nawet mniejszego metrażu. W tej kwestii dość zachęcająca wydaje się perspektywa zakupienia domu, gdzie odpadają wydatki na czynsz i Fundusz Remontowy. Naturalnie wydatkiem, który pochłaniać będzie najwięcej pieniędzy, jest ogrzewanie.

Biorąc pod uwagę znacznie większą powierzchnię użytkową domu, siłą rzeczy wzrastają opłaty związane z ogrzaniem tej powierzchni. Tak samo, jak w przypadku mieszkania, musimy liczyć się z opłatą za wszelkiego rodzaju media, a dodatkowo wszelkie usługi remontowe musimy opłacić z własnej kieszeni, gdyż nie mamy tutaj do czynienia z Funduszem Remontowym. Może to sprawić, że w przypadku jakiejś nagłej usterki, jesteśmy zmuszeni zapłacić całą kwotę od razu, co często może odbić się na naszym portfelu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż dom i mieszkanie mają dość zbliżone do siebie wydatki, z którymi trzeba się liczyć.

Jednak w ogólnym rozrachunku (oraz przy przeliczeniu na metr kwadratowy) dom wydaje się jednak lepszą opcją, zwłaszcza, jeśli uda nam się ograniczyć opłaty za ogrzewanie. Trzeba zaznaczyć, że mimo wszystko decyzja będzie uzależniona od naszych prywatnych preferencji.

nowe inwestycje Poznań Jeżyce http://jandach.pl/pl/deweloper-poznan-jezyce Deweloper Poznań Jeżyce - domy i mieszkani gotowepodklucz.pl motoryczny.chorobywpodrozy.com.pl